MARIÁNSKÁ CESTA SEDMIRADOSTNÁ Z LELEKOVIC DO VRANOVA U BRNA
MARIÁNSKÁ CESTA
LELEKOVICE – VRANOV U BRNA
ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST VRANOV U BRNA
POHLED NA VRANOVSKÝ POUTNÍ CHRÁM Z MARIÁNSKÉ CESTY
PODLE LGENDY ZAZNAMENANÉ V 17. STOLETÍ STÁL VE VRANOVĚ DŘEVĚNÝ KOSTELÍK JIŽ OD ROKU 1240. V TÉ DOBĚ SE ZDE ZTRATIL V HLUBOKÉM LESE TÉMĚŘ SLEPÝ ŠLECHTIC , MARŠÁLEK VILÉM Z ROŽMBERKA. DÍKY ZJEVENÍ PANNY MARIE, KTERÁ HO NEJEN VYVEDLA Z NEPROPUSTNÝCH HVOZDŮ, ALE TAKÉ JEJ VYLÉČILA ZE SLEPOTY, DAL Z VDĚČNOSTI VYBUDOVAT MALÝ KOSTELÍK. UVNITŘ NAŠLA TAKÉ SVÉ MÍSTO DŘEVĚNÁ SOŠKA PANNY MARIE, KTEROU MĚL ÚDAJNĚ ZACHRÁNĚNÝ ŠLECHTIC NA JEJÍ POKYN VYROBIT.
MÍSTO SE DÍKY TÉTO LEGENDĚ ZÍSKALO ZNAČENOU POZORNOST A KE KOSTELÍKU PUTOVALI ZÁSTUPY POUTNÍKŮ ZE VŠECH STRAN. TAK VZNIKALY POUTNÍ CESTY, KTERÉ POTÉ SLOUŽILY POUTNÍKŮM K NÁVŠTĚVĚ VRANOVA. DŘVĚNÝ KOSTELÍK BYL PŘESTAVĚN,ALE ANI ZDĚNÝ SVATOSTÁNEK NESTAČIL PŘÍLIVU POUTNÍKU.PROTO SE JIŽ V ROCE 1617 ROZHODLI LIECHTENSTEINOVÉ, MAJITELÉ ZDEJŠÍHO PANSTVÍ, VYBUDOVAT KOSTEL NOVÝ, TEN, KTERÝ ZNÁME DNES. VRANOV SE BRZY STAL JEDNÍM Z NEJPROSLULEJŠÍCH POUTNÍCH MÍST NA MORAVĚ.
POUTNÍ CHRÁM NAROZENÍ PANNY MARIE VE VRANOVĚ U BRNA
INTERIÉR VRANOVSKÉHO CHRÁMU
HISTORICKÉ POUTNÍ CESTY I S NEBLAHOU DOBOU KOMUNISMU ZCELA NEZANIKLY. A TAK OŽILA PO DESÍTKÁCH LET I POUTNÍ CESTA SEDMI RADOSTÍ PANNY MARIE MEZI KOSTELEM SV. FILIPA A JAKUBA V LELEKOVICÍCH A VRANOVSKÝM KOSTELEM NAROZENÍ PANNY MARIE. JE LEMOVÁNA SEDMI KAPLIČKAMI Z UMĚLÉHO KAMENE, KTERÉ NAVRHL A OBRAZY OPATŘIL MÍSTNÍ LELEKOVICKÝ MALÍŘ A VÝTVARNÍK MILIVOJ HUSÁK.
PRVNÍ ZASTAVENÍ MARIÁNSKÉ CESTY V LELEKOVICÍCH
AUTOREM VÝTVARNÉHO NÁVRHU JE LELEKOVICKÝ VÝTVARNÍK MILIVOJ HUSÁK
ZADNÍ STRANA ZASTAVENÍ - DESTIČKA SE JMÉNY DÁRCŮ, KTEŘÍ PŘISPĚLI NA ZROD KAPLIČKY
KDYŽ V ROCE 1624 KNÍŽECÍ ROD LIECHTENSTEINŮ DOKONČIL STAVBU NOVÉHO RANNĚ BAROKNÍHO KOSTELA PANNY MARIE VE VRANOVĚ, ROZHODL SE, ŽE VEDLE NĚHO POSTAVÍ VE STEJNÉM SLOHU I KLÁŠTER. JEHO STAVBA BYLA ZAHÁJENA ROKU 1626 A TRVALA DO ROKU 1633. POTÉ DO JEHO PROSTOR UVEDL PAULÁNSKÝ PROVINCIÁL P. ANTONÍN PILLOT PRVNÍCH DVANÁCT ČLENŮ ŘÁDU SV. FRANTIŠKA Z PAULY. TI PŘIŠLI Z BURGUNDSKA VE FRANCII A STALI SE PRVNÍMI ŘEHOLNÍKY NOVÉHO KLÁŠTERA.
KLÁŠTER BYL VYBAVEN VEDLE KNIHOVNY A PROSTÝCH CEL PRO ŘEHOLNÍKY, I LÉKÁRNOU, PEKÁRNOU, SKLEPY NA VÍNO A SLADOVNOU PRO PIVOVAR. KLÁŠTER BYL VE SVÉM OBDOBÍ NA VYSOKÉ ÚROVNI JAK PO STRÁNCE DUCHOVNÍ, TAK I HOSPODÁŘSKÉ. V ROCE 1756 ŽILO V KLÁŠTEŘE TŘICET DVA ŘEHOLNÍKŮ A KLÁŠTER BYL VYHLÁŠENÝM CENTREM VZDĚLÁNÍ, PRAKTICKY NA ÚROVNI DNEŠNÍ VYSOKÉ ŠKOLY. MIMO UVEDENÉHO SE ZDE PĚSTOVALO I UMĚNÍ – ZPĚV A HUDBA.
V ROCE 1740 BYLO PŘISTAVĚNO NA JIŽNÍ STRANĚ AREÁLU DVACETPĚT METRŮ DLOUHÉ KŘÍDLO. KLÁŠTER VŠAK BYL ROKU 1784 JOSEFEM II. ZRUŠEN, INVENTÁŘ ROZPRODÁN V DRAŽBĚ A NAKONEC MIMO ZÁPADNÍHO KŘÍDLA ZBOŘEN. ZACHOVANÉ PROSTORY MĚLY SLOUŽIT JAKO FARNÍ BUDOVA.
V ROCE 1992 SE PAULÁNI DO VRANOVA VRÁTILI S MYŠLENKOU OBNOVIT KONVENT NEJMENŠÍCH BRATŘÍ SV. FRANTIŠKA Z PAULY. STAVBA KLÁŠTERA ZAPOČALA V ROCE 1996, ABY JIŽ V ROCE 2000 BYLO ZPROVOZNĚNO JIŽNÍ KŘÍDLO. V ROCE 2004 SE DOKONČILA KŘÍDLA SEVERNÍ A VÝCHODNÍ.
POHLED NA ROZHLEDNU NA BABÍM LOMU NAD LELEKOVICEMI
KDE MARIÁNSKOU CESTU NAJDEME?