KŘÍŽOVÁ CESTA V OLOMOUCI - SLAVONÍNĚ
KŘÍŽOVÁ CESTA V OLOMOUCI – SLAVONÍNĚ
ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST OLOMOUC - SLAVONÍN
FARNÍ KOSTEL SV. ONDŘEJE
SLAVONÍN, PŮVODNĚ SAMOSTATNÁ OBEC, DNES MĚSTSKÁ ČTVRŤ OLOMOUCE. PŮVODNĚ VÝZNAMNÉ CENTRUM FARNOSTI POD PATRONACÍ OLOMOUCKÉHO ARCIBISKUPSTVÍ, S KOSTELEM SV. ONDŘEJE, KTERÝ JE ZMIŇOVÁN JIŽ VE 13. STOLETÍ. POZDĚJI NĚKOLIKRÁT PŘESTAVOVÁN, ZÁSADNĚ V ROCE 1802 A POTÉ V ROCE 1840.
TŘETÍ ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY
KOLEM KOSTELA SE PŮVODNĚ ROZKLÁDAL HŘBITOV, DO JEHOŽ OHRADNÍ ZDI BYLO V ROCE 1807 VČLENĚNO PŮVODNĚ PRÝ ŠESTNÁCT VÝKLENKOVÝCH KAPLIČEK KŘÍŽOVÉ CESTY. DO NICH VYTVOŘIL MALÍŘ JAN ZAPLETAL OBRAZY, KTERÉ V KAPLÍCH VYDRŽELY DO SEDMDESÁTÝCH LET 20. STOLETÍ. POTÉ ZŮSTALY VÝKLENKY KAPLIČEK PRÁZDNÉ.
KŘÍŽOVÁ CESTA POCHÁZÍ Z ROKU 1807
V ZÁVĚRU PRVNÍHO DESETILETÍ 21. STOLETÍ SE ZAČALO S OPRAVOU DO TÉ DOBY ZANEDBANÉ KŘÍŽOVÉ CESTY. V OLOMOUCI JIŽ NĚKOLIK LET ŽIL NIZOZEMSKÝ MALÍŘ WILLEM GUSTAAF HERMAN BARENDS, KTERÉHO SLAVONÍNSKÝ KOSTEL VELICE ZAUJAL. SPOLEČNĚ SE SVÝM PARTNEREM JOHANNESEM ARIEM ROBERTEM VAN DOLRONEM SE ROZHODLI PRÁZDNÉ VÝKLENKY OPĚT OŽIVIT OBRAZY. PO ČTYŘMĚSÍČNÍ PŘÍPRAVĚ PŘÍMO NA PLOŠE PŮVODNÍHO HŘBITOVA POD ŠIRÝM NEBEM NAMALOVALI BĚHEM MĚSÍČNÍ INTENZIVNÍ PRÁCE ŠESTNÁCT OBRAZŮ KŘÍŽOVÉ CESTY NA VELKÉ PLECHOVÉ DESKY. ČTRNÁCT Z NICH BYLO VLOŽENO DO VÝKLENKŮ VENKOVNÍCH KAPLIČEK, DVA OSTATNÍ - JIDÁŠŮV POLIBEK A VZKŘÍŠENÍ - BYLO UMÍSTĚNO DO VSTUPNÍ CHODBY KOSTELA. KŘÍŽOVÁ CESTA BYLA SLAVNOSTNĚ VYSVĚCENA DNE 26. ČERVENCE ROKU 2009.
V SOUČASNÉ DOBĚ JE BOHUŽEL VĚTŠINA OBRAZŮ Z VĚTŠÍ ČI MENŠÍ ČÁSTI PONIČENA.
SOUČASNÉ OBRAZY VYTVOŘILI NIZOZEMŠTÍ VÝTVARNÍCI
DEVÁTÉ A DESÁTÉ ZASTAVENÍ KŘÍŽOVÉ CESTY S PÍSKOVCOVÝM KŘÍŽEM
KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?