KŘÍŽOVÁ CESTA V PRAZE - ŘEPÍCH
KŘÍŽOVÁ CESTA V ŘEPÍCH
ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST U KOSTELA SV. MARTINA V PRAZE - ŘEPÍCH
KLÁŠTER KONGREGACE MILOSRDNÝCH SESTER SV. KARLA BOROMEJSKÉHO
HISTORIE KLÁŠTERA V ŘEPÍCH SOUVISÍ BEZPROSTŘEDNĚ S PŘÍCHODEM SESTER SV. KARLA BOROMEJSKÉHO Z FRANCIE DO PRAHY V ROCE 1837. SESTRY SVÉ POSLÁNÍ ZAPOČALY NA MALÉ STRANĚ POD PETŘÍNEM, KDE POSTAVILY NEMOCNICI A MATEŘINEC SE SÍDLEM GENERÁLNÍ PŘEDSTAVENÉ. V ROCE 1858 ZAKOUPILA KONGREGACE MILOSRDNÝCH SESTER SV. KARLA BOROMEJSKÉHO POZEMEK ZVANÝ TAICMANŮV DVŮR V ŘEPÍCH A NA NĚM V LETECH 1858 AŽ 1864 VYSTAVĚLA KLÁŠTER V KLASICISTNÍM STYLU. JEHO SOUČÁSTÍ SE STAL KOSTEL SV. RODINY, KTERÝ BYL POSVĚCEN V ROCE 1861 VIKÁŘEM A FARÁŘEM SLAVÍČKEM Z NEUTONIC.
INTERIÉR KOSTELA SV. RODINY
KLÁŠTER ZPOČÁTKU SLOUŽIL JAKO SIROTČINEC, ALE JIŽ PO ČTYŘECH LETECH MUSEL BÝT Z DŮVODU EPIDEMIE OČNÍ CHOROBY TRACHOMU ZRUŠEN. BYLO ROZHODNUTO ZŘÍDIT ZDE ŽENSKOU VĚZNICI, KTERÁ POTÉ ZAČALA FUNGOVAT OD ROKU 1865.
V LETECH 1933 AŽ 1934 BYL KOSTEL SV. RODINY VYMALOVÁN V TZV. BEURONSKÉM STYLU BRATREM ANTONÍNEM VRBÍKEM, ČLENEM ŘÁDU SV. BENEDIKTA. V ROCE 1948 DOCHÁZÍ KE ZRUŠENÍ VĚZNICE A BUDOVA KLÁŠTERA JE UPRAVENA NA ÚSTAV SOCIÁLNÍ PÉČE PRO DOSPĚLÉ. V ROCE 1950 VŠAK DOCHÁZÍ K NÁSILNÉ LIKVIDACI KONGREGACE A K ODSUNU ŘÁDOVÝCH SESTER DO POHRANIČÍ. ZÁROVEŇ DOCHÁZÍ I K ZÁMĚRNÉ DEVASTACI KOSTELA, KTERÝ ZAČÍNÁ SLOUŽIT JAKO GARÁŽ PRO NÁKLADNÍ VOZY. V ROCE 1958 SE UŽIVATELEM STÁVÁ VÝZKUMNÝ ÚSTAV ZEMĚDĚLSKÉ TECHNIKY. DO RUKOU KONGREGACE SE KLÁŠTER VRACÍ AŽ PO ROCE 1990.
V SOUČASNÉ DOBĚ SLOUŽÍ KOSTEL POTŘEBÁM KOMUNITY SESTER BOROMEJEK, FARNOSTI SV. MARTINA A TAKÉ JAKO ŘEPSKÝ KULTURNÍ STÁNEK. KLÁŠTERNÍ BUDOVĚ VRACÍ V ROCE 1996 KONGREGACE PŮVODNÍ ZAMĚŘENÍ A ZAKLÁDÁ DOMOV SV. KARLA BOROMEJSKÉHO PRO NEMOCNÉ SENIORY. SOUČÁSTÍ KLÁŠTERA JE TAKÉ ODDĚLENÍ PRO VAZEBNĚ STÍHANÉ ŽENY.
V KLÁŠTEŘE SLOUŽIL PO ODPYKÁNÍ SVÉHO TRESTU JAKO ZAHRADNÍK LOUPEŽNÍK ANTONÍN BABINSKÝ
POJĎME SE NYNÍ VĚNOVAT KŘÍŽOVÉ CESTĚ. TA JE SOUČÁSTÍ MEDITAČNÍ ZAHRADY, KTERÁ BYLA VYTVOŘENA V ROCE 2012. ZA PODPORY MNOHA DÁRCŮ SE PODAŘILO VYBUDOVAT ZVLÁŠTNÍ, OJEDINĚLOU KŘÍŽOVOU CESTU, ZVANOU TAKÉ VIA DOLOROSA (CESTA BOLESTI), KTERÁ JE POJATA ZCELA NETRADIČNĚ. NABÍZÍ A ZPROSTŘEDKUJE SVŮJ HLUBOKÝ OBSAH POMOCÍ SYMBOLŮ A SLOV, JEJICHŽ ÚSTŘEDNÍ MYŠLENKOU JE ŘEČ LIDSKÝCH RUKOU.
KŘÍŽOVÁ CESTA VYŠLA Z DÍLNY UMĚLECKÉHO ŘEZBÁŘE PAVLA HLADKÉHO, KTERÝ SE PŘI JEJÍM ZTVÁRNĚNÍ INSPIROVAL VERŠI BÁSNÍKA A LÉKAŘE ALOISE VOLKMANA. V JEDNOTLIVÝCH ZASTAVENÍCH DOMINUJÍ PRÁVĚ LIDSKÉ RUCE. RUCE ŠTĚDŘE SLOUŽÍCÍ, VYŠETŘUJÍCÍ I OŠETŘUJÍCÍ, ZKRÁTKA RUCE PEČUJÍCÍ OBĚTAVĚ, ODBORNĚ I S EMPATIÍ O PACIENTY, KTEŘÍ JSOU JIM SVĚŘENI ZDE V DOMOVĚ SV. KARLA BOROMEJSKÉHO. RUCE, KTERÉ SVÝMI DESETI PRSTY PROMĚŇUJÍ SLOVA DESATERA V ČINY.
JAK SE PÍŠE V UVÁDĚJÍCÍM TEXTU, MÁTE V TÉTO MEDITAČNÍ ZAHRADĚ NALÉZT ZKLIDNĚNÍ, DUCHOVNÍ OSVĚŽENÍ A JEJÍ PROJITÍ BY VÁS MĚLO PŘIVÉST K ZAMYŠLENÍ NAD PRAVÝM SMYSLEM ŽIVOTA I OBĚTI, DOKONCE I UTRPENÍ A BOLESTI, K POCITU VLASTNÍHO POSLÁNÍ V NĚM, JENŽ SPOČÍVÁ VE SLUŽBĚ LÁSKY A POMOCI DRUHÝM.
KŘÍŽOVÁ CESTA, SLAVNOSTNĚ OTEVŘENA A POSVĚCENA 10. ČERVNA ROKU 2013, BYLA VYTVOŘENA DÍKY PODPOŘE NADACE DOBRÉ DÍLO SESTER SV. KARLA BOROMEJSKÉHO, NADACE DAGMAR A VÁCLAVA HAVLOVÝCH VIZE 97, ČESKÉ DOMINIKÁNSKÉ PROVINCIE, UNICREDIT BANK CZECH REPUBLIC, A. S., KRÁLOVSKÉ KANONII PREMONSTRÁTŮ, RYTÍŘSKÉHO ŘÁDU KŘIŽOVNÍKŮ S ČERVENOU HVĚZDOU, SESTRY MONIKY WEIDENKOPF Z MNICHOVA, ING. JANY OUTRATOVÉ, ING. IVANA FOJTÍKA, PHDR. ALENY PLESSINGEROVÉ, PROF. VIRGINIE WALTEROVÉ A MNOHA DALŠÍCH INDIVIDUÁLNÍCH DÁRCŮ.
KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?