FARNÍ KOSTEL SV. MARTINA BYL ZALOŽENÝ VE 13. STOLETÍ
KŘÍŽOVÁ CESTA V TŘEŠTI
ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST TŘEŠŤ
KŘÍŽOVÁ CESTA PRÁVĚ U KOSTELA SV. MARTINA ZAČÍNÁ
NAŠE KROKY NAMÍŘÍME DO MÍSTA, KTERÉ JE JIŽ PO STALETÍ SPJATO S BETLÉMÁŘSTVÍM. BETLÉM ZDE SNAD NECHYBÍ V ŽÁDNÉ DOMÁCNOSTI A SNAD KAŽDÁ RODINA MÁ VE SVÉM STŘEDU NĚKOHO, KDO JIŽ NĚJAKOU TU FIGURKU DO BETLÉMA VYŘEZAL. ANO, MÍŘÍME DO MĚSTEČKA POD ŠPIČÁKEM V BRTNICKÉ PAHORKATINĚ, MÍŘÍME DO HISTORICKÉ TŘEŠTĚ. PROHLÍDKA DESÍTEK BETLÉMŮ URČITĚ STOJÍ ZA VAŠI POZORNOST, PODOBNĚ JAKO I NÁVŠTĚVA DALŠÍCH ZAJÍMAVÝCH PAMÁTEK TOHOTO MĚSTA; NÁS VŠAK SAMOZŘEJMĚ NEJVÍCE LÁKÁ PROCHÁZKA PO MOC HEZKÉ KŘÍŽOVÉ CESTĚ, KTERÁ SE STALA NAŠIM DNEŠNÍM CÍLEM, NAŠIM DALŠÍM ZASTAVENÍM PŘI POZNÁVÁNÍ TĚCHTO CÍRKEVNÍCH PAMÁTEK.
FARNÍ KOSTEL SV. MARTINA JE NEJSTARŠÍ ARCHITEKTONICKOU PAMÁTKOU MĚSTA ZALOŽENOU JIŽ VE 13. STOLETÍ. PO DOSTAVBĚ VE STOLETÍ PATNÁCTÉM BYL POZDĚJI BAROKNĚ PŘESTAVĚN; NA JEHO ÚPRAVÁCH SE PODÍLEL I MÍSTNÍ ZEDNICKÝ MISTR JAKUB LYSÝ. KRÁSNÝ AREÁL MIMO KOSTELA JEŠTĚ DOTVÁŘEJÍ BUDOVY FARY, KAPLANKY A KOSTNICE.
KŘÍŽOVÁ CESTA SMĚŘUJE NA ŠIBENIČNÍ VRCH;
TUDY DŘÍVE STOUPALI ODSOUZENCI SVOU POSLEDNÍ CESTU
KAMENICKÉ PRÁCE PŘI OPRAVÁCH V DEVADESÁTÝCH LETECH 20. STOLETÍ
PROVÁDĚL MISTR KAMENÍK ZDENĚK VIKTORIN Z TŘEŠTĚ
A U KOSTELA SV. MARTINA JE PRÁVĚ POČÁTEK TŘEŠŤSKÉ KŘÍŽOVÉ CESTY. TA ZDE VZNIKLA V ROCE 1878 A O JEJÍ ZROD SE POSTARAL MÍSTNÍ HOSPODÁŘ FRANZ KILLIAN, KTERÝ SI UMÍNIL, ŽE PRO ZDEJŠÍ FARNÍKY NECHÁ KŘÍŽOVOU CESTU ZBUDOVAT. OD KOSTELA CESTA POKRAČUJE KOLEM MĚSTSKÉHO HŘBITOVA S PSEUDORENESANČNÍ KAPLÍ Z ROKU 1888, PATŘÍCÍ SPŘÍZNĚNÝM RODINÁM SCHUMPETERŮ A KILLIANŮ, A MÍŘÍ NA VRCH ZVANÝ ŠIBENIČNÍ, NĚKDY TÉŽ JMENOVANÝ JAKO SVATÁ TROJICE.
KŘÍŽOVÁ CESTA JE TVOŘENA 14 KAMENNÝMI NÍZKÝMI KAPLICEMI; V TĚLE KVÁDRU JSOU MĚLKÉ NIKY PRO OBRAZY POSLEDNÍ CESTY; NA VRCHOLU KVÁDRU STOJÍ KAMENNÝ KŘÍŽ, PŘIBLIŽNĚ STEJNĚ VYSOKÝ JAKO SAMOTNÁ KAPLICE. V DOLNÍ ČASTI KAPLICE, POD NIKAMI, JSOU ŘÍMSKÉ ČÍSLICE ZNAČÍCÍ ČÍSLO ZASTAVENÍ.
KŘÍŽOVÁ CESTA BYLA VYSVĚCENA VE ZMÍNĚNÉM ROCE 1878, PŘESNĚ 4. ČERVENCE, A U JEJÍHO VYSVĚCENÍ BYLI PŘÍTOMNI NEZNÁMÍ MISIONÁŘI. CESTA POKLIDNĚ SLOUŽILA VĚŘÍCÍM DESÍTKY LET; BEZ VĚTŠÍ ÚHONY SE DOČKALA NA ZAČÁTKU DEVADESÁTÝCH LET 20. STOLETÍ NUTNÉ OPRAVY, ABY MOHLA PLNIT SVÉ DUCHOVNÍ POSLÁNÍ I NADÁLE. KAMENICKÉ PRÁCE PŘI ZMIŇOVANÝCH OPRAVÁCH PROVÁDĚL MISTR KAMENÍK ZDENĚK VIKTORIN Z TŘEŠTĚ, NOVÉ OBRAZY MALOVANÉ NA PLECHU JSOU DÍLEM JANA FLORIÁNA ZE STARÉ ŘÍŠE.
OBRAZY VYTVOŘIL JAN FLORIÁN ZE STARÉ ŘÍŠE
NA ZAČÁTKU KŘÍŽOVÉ CESTY STOJÍ KAMENNÝ SLOUP, NA KTERÉM JE
NA PLECHU NAMALOVANÁ KORUNOVANÁ MADONA TYPU ASSUMPTA S JEŽÍŠKEM,
DRŽÍCÍM V PRAVÉ RUCE JABLKO
KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?