KŘÍŽOVÁ CESTA VE VRANOVĚ NAD DYJÍ

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST VRANOV NAD DYJÍ

VRANOV NAD DYJÍ - MĚSTYS A VÝZNAMNÉ TURISTICKÉ CENTRUM KRAJE, LEŽÍCÍ NEDALEKO OKRESNÍHO MĚSTA ZNOJMA NA BŘEHU ŘEKY DYJE. ZALOŽENÝ JAKO OSADA POD ZEMĚPANSKÝM HRADEM, POSTAVENÝM NA OCHRANU JIŽNÍ HRANICE. HRAD, PŘESTAVĚNÝ NA ZÁMEK, JE TAKÉ HLAVNÍ DOMINANTOU MĚSTEČKA, VYPÍNAJÍCÍ SE NA VYSOKÉ SKÁLE A VYTVÁŘEJÍCÍ TU SPRÁVNOU ATMOSFÉRU TOHOTO ÚŽASNÉHO MÍSTA.

O HRADU JSOU ZMÍNKY JIŽ V KOSMOVĚ KRONICE, A TO K ROKU 1100. PŮVODNÍ ZEMĚPANSKÝ MAJETEK BYL V ROCE 1323 DÁN DO ZÁSTAVY JINDŘICHU Z LIPÉ, POZDĚJI HO ZÍSKÁVAJÍ LICHTENBURKOVÉ. V DOBĚ TŘICETILETÉ VÁLKY BYLO MĚSTEČKO POPLENĚNO, ALE HRAD ŠVÉDSKÝM VOJSKŮM ODOLAL. PO ROZSÁHLÉM POŽÁRU V ROCE 1665 /MAJITEL MICHAL JAN II. Z ALTHANU/ BYL GOTICKÝ HRAD PŘESTAVĚN NA BAROKNÍ ZÁMEK A V 19. STOLETÍ BYL ZBUDOVÁN ROZSÁHLÝ PARK. V TÉ DOBĚ JE ZÁMEK VLASTNICTVÍM POLSKÉ HRABĚCÍ RODINY MNISZKŮ A STADNICKÝCH.

VRANOVSKÁ KAMENINA

ZDROJ : https://vranovskakamenina.cz/

A PRÁVĚ TATO DOBA JE SPOJENA S DALŠÍM FENOMÉNEM VRANOVA, KTERÝM SE STALA VRANOVSKÁ KAMENINA TYPU WEDGWOOD. MAJITEL ZÁMKU STANISLAV MNISZEK DOVEDL VE TŘICÁTÝCH A ČTYŘICÁTÝCH LETECH TECHNOLOGICKOU VÝROBU KAMENINY K DOKONALOSTI A ZAPLAVIL TUZEMSKÉ I ZAHRANIČNÍ TRHY KVALITNÍM A VELICE OBLÍBENÝM SORTIMENTEM KAMENINOVÉHO ZBOŽÍ. POSTUPEM DOBY VŠAK VÝROBA I TRH VÁZLY A ROK 1882 JE KONCEM TOVÁRNY.

POKUD CHCEME NAVŠTÍVIT NOVOU KŘÍŽOVOU CESTU, NAŠE KROKY POVEDOU KOLEM DALŠÍCH DVOU ZAJÍMAVÝCH VRANOVSKÝCH PAMÁTEK. TOU PRVNÍ JE FARNÍ KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE, POSTAVENÝ JIŽ V PRVNÍ POLOVINĚ 13. STOLETÍ. PO ZNIČENÍ SVATOSTÁNKU BĚHEM TŘICETILETÉ VÁLKY, PŘESTAVUJÍ HRABATA Z ALTHANNU V 17. STOLETÍ KOSTEL BAROKNĚ. TOU DRUHOU PAMÁTKOU JE KAPLE SV. ONDŘEJE, ROMÁNSKÁ ROTUNDA S APSIDOU, Z 1. POLOVINY 13. STOLETÍ. BAROKNÍ DOBA VYZDOBILA VNĚJŠÍ STĚNU ROTUNDY MALBOU KRISTOVY TVÁŘE NA VERONIČINĚ ROUŠCE. PODZEMÍ KAPLE SKRÝVÁ NEPŘÍSTUPNOU KOSTNICI S KOSTMI ZE ZRUŠENÉHO HŘBITOVA, KTERÝ SE ROZKLÁDAL KOLEM ROTUNDY.

NAD TĚMITO DVĚMA PAMÁTKAMI SE ZVEDÁ VRCH, ZVANÝ KŘÍŽOVÝ. PRÁVĚ PO JEHO SVAHU SE VINE NOVÁ KŘÍŽOVÁ CESTA. S MYŠLENKOU VYBUDOVÁNÍ ČTRNÁCTI ZASTAVENÍ PŘIŠLI ING. ANNA BALINTOVÁ A DAVID ČERNÝ. INVESTOREM PROJEKTU, KTERÝ SE ZAČAL REALIZOVAT 29. LEDNA ROKU 2023, SE STALA MUDR. ALENA HORNÁ. JEDNOTLIVÁ ZASTAVENÍ JSOU TVOŘENA KOVANÝMI STOJANY, NA KTERÝCH JSOU UPEVNĚNY KOVANÉ RÁMY, ZAKONČENÉ SEGMENTOVÝMI OBLOUKY, KTERÉ NESOU VE VRCHOLU KOVANÉ KŘÍŽKY. VŠECHNY KOVÁŘSKÉ PRÁCE JSOU DÍLEM UMĚLECKÉHO KOVÁŘE JIŘÍHO KUCHAŘE Z DOBŠIC U ZNOJMA. KOV BYL NA VÝROBU JEDNOTLIVÝCH ZASTAVENÍ DAROVÁN JAROMÍREM GRUNDEM, MAJITELEM FIRMY GELSO S.R.O.. V KOVANÝCH RÁMECH JSOU UMÍSTĚNY KERAMICKÉ RELIÉFY PAŠIJOVÝCH SCÉN, JEJICHŽ AUTOREM JE AKADEMICKÝ SOCHAŘ ZDENĚK MAIXNER. STAVEBNÍ PRÁCE PROVEDLA FIRMA KARLA SLABÉHO S.F.; VÝKOPOVÉ PRÁCE ZAJISTIL MĚSTYS VRANOV NAD DYJÍ. KŘÍŽOVÁ CESTA BYLA VEŘEJNOSTI PŘEDÁNA 6. SRPNA ROKU 2023.

KŘÍŽOVÁ CESTA PROCHÁZÍ KOLEM TZV. ŠVÉDSKÉHO PŘÍKOPU, VYBUDOVANÉHO PŘI OBLÉHÁNÍ HRADU ŠVÉDSKÝMI VOJSKY A KONČÍ NA MENŠÍM SKALNATÉM VÝBĚŽKU S ROZHLEDEM NA MĚSTO. TURISTICKÁ CESTA POKRAČUJE DÁLE DO KOPCE A PO NECELÝCH STO METRECH MÍJÍ DALŠÍ HEZKOU PAMÁTKU, KTEROU JE MNISZKŮV KŘÍŽ, STOJÍCÍ VLASTNĚ NA VRCHOLU KŘÍŽOVÉHO VRCHU. KŘÍŽ BYL POSTAVEN PO ROCE 1847 NA POČEST ZESNULÉHO HRABĚTE STANISLAVA Z MNISZKU.

KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?