KŘÍŽOVÁ CESTA V JINDŘICHOVĚ HRADCI
ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST – PROBOŠTSTVÍ
JINDŘICHŮV HRADEC
VEDLE ZNÁMÝCH A NAVŠTĚVOVANÝCH MĚSTSKÝCH PAMÁTEK NAJDEME V JINDŘICHOVĚ HRADCI I TAKOVÉ, KTERÉ ZÁJMU TURISTŮ UNIKAJÍ. PROJDEME-LI Z MASARYKOVA NÁMĚSTÍ MĚSTSKÝMI SADY DÁLE NA ZÁPAD PŘES ŘEKU NEŽÁRKU A VYDÁME SE VZHŮRU TZV. MERTOVYMI SADY, DOJDEME KE KOSTELU SV. JAKUBA. PŮVODNĚ SNAD NA TOMTO MÍSTĚ STÁVALA TVRZ, POZDĚJI KOSTELÍK. PŘIPOMÍNÁ SE ROKU 1518, KDY U NĚHO BYLA ZŘÍZENA KŘÍŽOVÁ CESTA O JEDENÁCTI ZASTAVENÍCH. JEJÍ POSLEDNÍ ZASTAVENÍ BYL OBRAZ UVNITŘ KOSTELA. VYPRÁVÍ SE, ŽE ZE ZÁMKU SEM VEDE TAJNÁ CHODBA S UKRYTÝM POKLADEM.
V LETECH 1693 – 1695 JE KŘÍŽOVÁ CESTA NÁKLADEM ANNY BEEROVÉ UPRAVENA A V ROCE 1769 JE PŘISTAVĚNO DVANÁCTÉ ZASTAVENÍ.
ROKU 1793 BYL KOSTELÍK ZRUŠEN A VE ČTYŘICÁTÝCH LETECH 19. STOLETÍ SLOUŽIL ZA PRACHÁRNU. ROKU 1856 BYL STRŽEN A NA JEHO MÍSTĚ NECHAL EVŽEN I. KAREL ČERNÍN, MAJITEL ZDEJŠÍHO PANSTVÍ, VYSTAVĚT KOSTEL NOVOGOTICKÝ. PODLE PLÁNŮ ARCHITEKTA BEDŘICHA AUGUSTA VON STACHE (1814–1895) HO POSTAVIL JINDŘICHOHRADECKÝ STAVITEL JAN KOCÁB. KOSTEL BYL VYSVĚCEN ČESKOBUDĚJOVICKÝM BISKUPEM JANEM VALERIÁNEM JIRSÍKEM 10. ČERVNA 1860. POD SEVERNÍ STĚNOU KOSTELA BYL VYLÁMÁN SKLEP, KTERÝ SLOUŽIL JAKO HROBKA ŠLECHTICKÉHO RODU ČERNÍNŮ.
V TĚCHTO LETECH (KOLEM ROKU 1850) JE TAKÉ OPRAVENA KŘÍŽOVÁ CESTA A JE OPATŘENA NOVÝMI OBRAZY MALOVANÝMI NA PLECHU. JEDNÁ SE O KOPIE OBRAZŮ KŘÍŽOVÉ CESTY Z FARNÍHO KOSTELA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE A JEJICH AUTOREM BYL JAN SCHEFFEL. POSLEDNÍ OBRAZ, KLADENÍ KRISTA DO HROBU, VYTVOŘIL JAN SEE. OBRAZY BYLY ROZMÍSTĚNY TAK, ŽE V ÚVODNÍCH DVOU KAPLÍCH VISELY VŽDY DVA.
POSLEDNÍ VELKÁ OPRAVA KŘÍŽOVÉ CESTY PROBĚHLA V ROCE 2012 A RESTAURAČNÍ PRÁCE PROVEDL AKADEMICKÝ SOCHAŘ A RESTAURÁTOR VLADIMÍR KRNINSKÝ. V ROCE 2014 BYLY ROVNĚŽ ZAJIŠTĚNY FOTOKOPIE 14 PAŠIJOVÝCH SCÉN, OPĚT Z KOSTELA NANEBEVZETÍ PANNY MARIE, A OSAZENY DO JEDNOTLIVÝCH KAPLÍ KŘÍŽOVÉ CESTY, POSLEDNÍ DVA OBRAZY BYLY UMÍSTĚNY PŘÍMO NA ZEĎ KOSTELA SV. JAKUBA.
KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?