KŘÍŽOVÁ CESTA V ROKYTNICI NAD JIZEROU
KŘÍŽOVÁ CESTA V ROKYTNICI NAD JIZEROU
ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST ROKYTNICE NAD JIZEROU
KOSTEL SV. MICHAELA, ARCHANDĚLA
V 16. STOLETÍ BYLA VĚTŠINA OBYVATEL ROKYTNICE PROTESTANTSKÉHO VYZNÁNÍ. PROTO ZDE OD ROKU 1598 STÁL PROTESTANTSKÝ DŘEVĚNÝ KOSTELÍK. TEN BYL V RÁMCI REKATOLIZACE ČESKÝCH ZEMÍ PŘESTAVĚN JEZUITY V LETECH 1646 - 1657 NA KAMENNÝ. DNEŠNÍ FARA SEVERNĚ OD KOSTELA BYLA TÉŽ POSTAVENA JEZUITY V ROCE 1679.
SAMOSTATNOU FARNOSTÍ S VLASTNÍM KNĚZEM SE STALA ROKYTNICE AŽ ROKU 1690. DO TÉ DOBY BOHOSLUŽBY A POHŘBY VYKONÁVALI JEZUITÉ. OSTATNÍ CÍRKEVNÍ OBŘADY JAKO SVATBY, KŘTINY, BIŘMOVÁNÍ MUSELY BÝT KONÁNY V ZÁMECKÉ KAPLI SV. ELIŠKY V JILEMNICI.
KAPLIČKY KŘÍŽOVÉ CESTY JSOU VESTAVĚNY DO HŘBITOVNÍ ZDI
KŘÍŽOVÁ CESTA POCHÁZÍ Z DOBY VÝSTAVBY KOSTELA
PROTOŽE V TÉ DOBĚ NEMOHL JIŽ ROKYTNICKÝ KOSTEL POJMOUT VŠECHNY VĚŘÍCÍ, MUSELO SE PŘISTOUPIT KE STAVBĚ VĚTŠÍHO. V ROCE 1752 VYSTAVIL HRABĚ ARNOŠT QUIDO HARRACH, DRŽITEL JILEMNICKÉHO PANSTVÍ, DEKRET KE STAVBĚ KOSTELA. O ROK POZDĚJI 24. KVĚTNA BYL POLOŽEN ZÁKLADNÍ KÁMEN. ZÁKLAD KOSTELA JE ZE SAMÝCH VELKÝCH BALVANŮ. V KOSTELNÍ ZDI JSOU TAŽENY DVAKRÁT KOLEM ŽELEZNÉ PÁSY. V ROCE 1756 ZDE KONAL VYSOCKÝ FARÁŘ P. KRAMÁŘ PRVNÍ POBOŽNOST JEŠTĚ V NEDOSTAVĚNÉM CHRÁMU. DNE 27. ZÁŘÍ 1758 BYLA POLOŽENA POSLEDNÍ CIHLA A NA VĚŽ VYTAŽENY ZVONY. O ROK POZDĚJI, V ROCE 1759, BYL POSAZEN KŘÍŽ A TENTO POZDNĚ BAROKNÍ KOSTEL SLAVNOSTNĚ VYSVĚCEN.
PŘÍMO ZA KOSTELEM STOJÍ BUDOVA FARY
KOLEM KOSTELA OBÍHÁ ZEĎ BÝVALÉHO HŘBITOVA, DO KTERÉ JSOU VESTAVĚNY VÝKLENKOVÉ KAPLE KŘÍŽOVÉ CESTY. TY PRAVDĚPODOBNĚ POCHÁZEJÍ Z DOBY VÝSTAVBY KOSTELA. KAPLIČKY MAJÍ VE SVÉ HMOTĚ NIKU, KTERÁ JE ORÁMOVANÁ DŘEVĚNÝM PROFILOVANÝM RÁMEM S PROSKLENÝMI DVÍŘKY. DO NIK JSOU VLOŽENY DESKY S NAKRESLENÝMI PAŠIJOVÝMI VÝJEVY. OBRAZY POCHÁZEJÍ ZE DRUHÉ POLOVINY 20. STOLETÍ A JSOU DOPLNĚNY TEXTY MONS. THDR. ANTONÍNA ŠURÁNKA (29. KVĚTNA 1902, OSTROŽSKÁ LHOTA – 3. LISTOPADU 1982, PETŘKOVICE), ŘÍMSKOKATOLICKÉHO KNĚZE A SPIRITUÁLA OLOMOUCKÉHO KNĚŽSKÉHO SEMINÁŘE. ANTONÍN ŠURÁNEK VYTVOŘIL TYTO NOVODOBÉ TEXTY K PAŠIJOVÝM VÝJEVŮM V PADESÁTÝCH LETECH MINULÉHO STOLETÍ A KROMĚ JEJICH POUŽITÍ V ROKYTNICI NAD JIZEROU SE S NIMI MŮŽEME SETKAT I NA KŘÍŽOVÝCH CESTÁCH VE VESELÍ NAD MORAVOU, NA SV. ANTONÍNKU U BLATNICE A VE SLEZSKÉ TŘEMEŠNÉ. TOTO JSOU TEXTY K JEDNOTLIVÝM ZASTAVENÍM.
ODSOUZEN LŽIVÝMI JAZYKY
Z LÁSKY K NÁM BERE NA SEBE KŘÍŽ
PADÁ PRO NAŠI LENOST
KDO BIJE SYNA, TRÝZNÍ MATKU
MUŽI, PŘISPĚJTE NA POMOC!
ŽENY, UKAŽTE SVÉ MILOSRDENSTVÍ
PADÁ PRO NAŠI SMYSLNOST
MATKY, ZACHRAŇTE DĚTI PRO SEBE
PADÁ PRO NAŠI PÝCHU
ZBAVTE SE OPILSTVÍ A NEČISTOTY
TAK ODPLÁCÍ SVĚT SVÉMU OSVOBODITELI
ODPOUŠTÍM. ŽÍZNÍM PO VAŠEM ŠTĚSTÍ
NEZAPOMEŇTE NA BOLESTI SVÉ MATKY
SMRTÍ SE ŽIVOT NEKONČÍ, POUZE MĚNÍ
AUTOREM NÁPISŮ U PAŠIJOVÝCH VÝJEVŮ JE MONS. THDR. ANTONÍN ŠURÁNEK
KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?