KŘÍŽOVÁ CESTA V JANOVĚ NAD NISOU
ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST JANOV NAD NISOU
KŘÍŽOVOU CESTU V JANOVĚ NAD NISOU DAL POSTAVIT V ROCE 1878 NA SVÉM POZEMKU JOSEF KLAMT. SLOUPY LEMOVALY LESNÍ CESTU VEDOUCÍ DO LIBERCE. PŮVODNÍ OBRAZY NA SLOUPCÍCH BYLY V LIDOVÉM SLOHU A MALOVÁNY NA PLECHU. STUDÁNKU, KTERÁ V TOM MÍSTĚ VYVĚRALA, DAL VYZDÍT A OPATŘIT ŽELEZNÝM ZÁBRADLÍM MLYNÁŘ Z HRANIČNÉ CHRISTIAN HIRSCHMANN. UČINIL TAK NA POPUD FARÁŘE WILHEMA RÖSSLERA POTÉ, CO SE MU ÚČINKEM VYVĚRAJÍCÍ VODY ZLEPŠIL ZRAK. CELÉ MÍSTO TEDY BYLO UPRAVENO A ROKU 1903 VYSVĚCENO. A POUTNÍCI NA SEBE NENECHALI DLOUHO ČEKAT. PŘÍCHÁZELI Z BLÍZKA I Z DALEKA A NEUSTÁLE JICH PŘIBÝVALO. ABY SE MOHLI OBČERSTVIT, POSTAVIL JOSEF KLAMT PŘED ZAČÁTKEM KŘÍŽOVÉ CESTY JEDNODUCHÝ VÝČEP.
PROTOŽE CESTA, KOLEM KTERÉ SE KŘÍŽOVÁ CESTA TÁHLA, BYLA CELKEM HOJNĚ VYUŽÍVÁNA A PROVOZ RUŠIL POUTNÍKY PŘI MODLITBÁCH, ROZHODL SE O NĚCO POZDĚJI KLAMTŮV ZEŤ STEFAN JANTSCH, ŽE CESTU PŘEMÍSTÍ O NĚCO VÝŠE. NA MÍSTĚ STARÉHO VÝČEPŮ POTÉ VYSTAVĚL RÁZOVITOU HORSKOU BOUDU. POUTNÍ MÍSTO BYLO DÁLE VYLEPŠOVÁNO, PŘIBÝVALY DALŠÍ VÝKLENKY PRO SOŠKY A TAKÉ SLOUPKY SE SKŘÍŇKAMI NA UMÍSTĚNÍ OBRÁZKŮ.
K ZATÍM POSLEDNÍ PODSTATNĚJŠÍ ZMĚNĚ DOŠLO V ROCE 1996, KDY SE VE VELKÉM SKALNÍM VÝKLENKU OBJEVIL NA PLECHU MALOVANÝ OBRAZ PANNY MARIE OD PANÍ LIBUŠE RÝDLOVÉ A NA PŮVODNÍ SLOUPY KŘÍŽOVÉ CESTY BYLY OSAZENY NOVÉ KERAMICKÉ RELIÉFY AUTORA REINHOLDA HÜTTMANNA, RAKOUSKÉHO VÝTVARNÍKA ZE SEMERINKU, DNES JEDNÉ ČÁSTI JANOVA NAD NISOU.
KDE KŘÍŽOVOU CESTU NAJDEME?